Preparowanie zwierząt i trofeów łowieckich. Specjalizacja - duże eksponaty. Praktyka od 1981 roku   

Preparowanie trofeów

Tomasz Sokołowski

O firmie

Pracownia znajduje się w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry i świadczy usługi na potrzeby osób i instytucji zainteresowanych eksponatami zwierzęcymi.

Moja praktyka w zakresie preparowania zwierząt sięga roku 1981. Początki oczywiście amatorskie, a w późniejszym czasie zarejestrowanie firmy na własne nazwisko zapoczątkowało przygodę z profesją, która trwa do dziś.

Obecnie, zatrudnienie w charakterze preparatora-renowatora w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze owocuje praktyką w zakresie renowacji i zabezpieczania wiekowych muzealiów oraz preparowaniem i eksponowaniem nowych eksponatów, szerokiej rzeszy zwiedzających. Zakres prac pracowni w Siedlęcinie, obejmuje pełny zakres preparowania trofeów i zwierząt zlecanych przez osoby prywatne oraz instytucje np.: ośrodki edukacji ekologicznej, muzea, szkoły, uczelnie, itp.

Możliwe jest wykonanie każdego eksponatu z każdego zakątka świata. Pracownia dysponuje wystarczającą powierzchnią do prac nad największymi zwierzętami (np.: słoń, nosorożec, żyrafa).

Dysponujemy wszystkimi zezwoleniami do prowadzenia tego typu działalności. Pracownia objęta jest nadzorem weterynaryjnym zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, została zarejestrowana pod nr PL02068401. Zawarte są też umowy na utylizuję odpadów i garbowanie skór. Prace wykonywane są na najwyższym światowym poziomie w oparciu o technologie i środki chemiczne opracowane, produkowane i z powodzeniem stosowane w Niemczech, Austrii, Szwecji, USA. Odzwierciedleniem tego może być wyróżnianie naszych produktów m.in. na targach „Połowy i Łowy” we Wrocławiu , „Targach Myśliwskich w Bydgoszczy”, wyróżnienie II i III miejscem na Mistrzostwach Świata Preparatorów w Salzburgu 2008.